Albania News

Would you like to access news/blog content published by sources located in Albania?

Code example

# If you'd like to do a POST request then call endpoint:
http://localhost:8070/api/v1/article/getArticles
Body:
      
      {
  "sourceLocationUri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Albania",
  "resultType": "articles",
  "apiKey": "API_KEY"
}
    
# If you'd like instead to do a GET request then call:
http://localhost:8070/api/v1/article/getArticles?sourceLocationUri=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FAlbania&resultType=articles&apiKey=API_KEY

Example of JSON response

Below is an example JSON object that you would receive as the result of the request. You can retrieve also additional properties such as concepts, categories, source details, etc. by specifying additional parameters in the request as described on the documentation page.

      
      {
 "articles": {
  "results": [
   {
    "uri": "7094542027",
    "lang": "sqi",
    "isDuplicate": false,
    "date": "2022-06-28",
    "time": "08:41:00",
    "dateTime": "2022-06-28T08:41:00Z",
    "dateTimePub": "2022-06-28T08:40:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0,
    "url": "https://shqiptarja.com/lajm/arrestimi-i-2-zv-drejtoreve-te-policise-lulzim-basha-policia-u-vu-ne-sherbim-te-bandave-para-drejtesise-urgjentisht-ishdrejtori-i-policise-dhe-prokurori-i-elbasanit",
    "title": "Arrestimi i 2 zv. drejtorëve të policisë, Lulzim Basha: Policia u vu në shërbim të bandave, para drejtësisë urgjentisht ish-drejtori i policisë dhe prokurori i Elbasanit - Shqiptarja",
    "body": "Ish-drejtori i Përgjithëm të Policisë dhe Prokurori i Elbasanit duhet të vihen urgjentisht para drejtësisë për ngjarjen e rëndë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit 4 ditë para zgjedhjeve të vitit 2021. Kjo është thirrja e ish-kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i cili i akuzon ato se gënjyen për të fshehur të vërtetën e ngjarjes. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Basha ka reaguar për arrestimin e 2 zëvendësdrejtorëve të policisë së Elbasanit dhe Beratit, teksa nënvizon se policia u vu në dispozicion të bandave.\n\n\"Çdo shqiptar e ka të qartë edhe më shumë sot se si Rama e ka përdorur policinë për të mbrojtur blerjen e votave. Vendimi i djeshëm tregon se si policia e shtetit u vu në shërbim të bandave me urdhër të Edi Ramës në masakrën zgjedhore të 25 prillit. Para drejtësisë duhet të vihen urgjentisht edhe ish-drejtori i policisë dhe prokurori i Elbasanit që gënjyen publikisht për të fshehur të vërtetën. Asnjë ushtar politik i sotëm apo i djeshëm i Suel Çelës nuk mund të manipulojë të vërtetën e kësaj ngjarje, ku policia dhe krimi u bënë bashkë për të blerë vota dhe që fatkeqësisht çoi në viktima\", shkruan Basha në Twitter.\n\nAlbert Nushi dhe Nikollaq Palla, 2 ish- zv.drejtorë të Policisë në Elbasanin, janë lënë në arrest shtëpie pasi akuzohen se kanë dhënë dëshmi të rremë lidhur me vrasjen e Pjerin Xhuvanit në Elbasan , 4 ditë para zgjedhjeve të 25 prillit 2021, nga Struktura e Armatosur e Partisë Demokratike. Rezulati ka dalë në përfundim të hetimeve që kanë zgjatur më shumë se 1 vit, nga vrasja që tronditi opinionin publik, për këtë arsye ato janë arrestuar dhe ndaj tyre është caktuar nga gjykata masa e sigurisë 'Arrest në shtëpi'. Rezulton se të dy kanë shpërdoruar detyrën, sepse nuk kanë marrë masa për të parandaluar vrasjen, si dhe kanë dhënë deklarime të rreme, duke dhënë fakte të ndryshme mbi ngjarjen. Ndërkohë, 6 efektivë të tjerë të Forcave 'Shqiponja' janë pezulluar nga detyra. Më konkretisht Dedjon Duraku, Pëllumb Bicaku, Erjon Balla, Erjon Meçja, Donald Dedja dhe Besmir Kadiu të cilët po ashtu kanë qenë në vendin e ngjarjes.\n\nAlbert Nushi dhe Nikollaq Palla K.T./r.k./Shqiptarja.com\n\nSondazhi i ditës: A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro? Po 30.2% Jo 63.7% Nuk e di 6.1% Vota total: 2785 Sondazhi i ditës: A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro? Po Jo Nuk e di Lajme të tjera Opinion Ylli Pata: Tronditja politike që sjell vota e diasporës Ylli Pata\n\n27 Qershor, 20:39 Politikë Mbështeti 'Foltoren', Berisha 'shpërblen' Klevis Balliun, i jep post në PD 27 Qershor, 20:20 Kronikë Nuk shmangën vrasjen e Pjerin Xhuvanit në Elbasan nga struktura e armatosur e PD, arrestohen 2 zv.drejtorë të policisë dhe pezullohen 6 efektivë të tjerë të 'Shqiponjave' 27 Qershor, 18:57 Kronikë Aksident i rëndë në Gramsh, mjeti kthehet përmbys! Plagosen një çift të rinjsh (FOTO) 27 Qershor, 17:02 Opinion Ben Andoni: Sfida e politikës në Shqipëri! Të mobilizosh të shkurajuarit Ben Andoni\n\n27 Qershor, 16:42 Opinion Skënder Minxhozi: Ramën e rrezikojnë çmimet, jo protestat e opozitës me asteriks Skënder Minxhozi\n\n27 Qershor, 12:07 Kronikë 'Kapuç, doreza, matrapik dhe varre hekuri në makinë', 22-vjeçari dyshohet se kryente vjedhje, u paraqit në spital me krahun e lënduar, tha se ishte rrëzuar 26 Qershor, 10:04 Opinion Mero Baze: Protesta e Berishës kundër PD Mero Baze\n\n25 Qershor, 21:26 Ekonomi Amnistia fiskale, deputetja Tabaku: Qeveria ligj për të pastruar paratë e krimit 25 Qershor, 14:03 Politikë Projektligji per 'Amnistinë Fiskale', reagon Ivi Kaso: Operacion kriminal pastrimi parash të pista! Kjo mazhorancë s'la hall tjetër pa ju lëshuar në shpinë shqiptarëve 24 Qershor, 19:26 Politikë Berisha 'harron' bashkimin e PD: Opozitën e drejtoj me Metën Danjela Maloku\n\n24 Qershor, 16:33 Kronikë Përplasi kalimtaren dhe u largua nga vendngjarja, arrestohet 60-vjeçari në Elbasan! E lënduara në spital 24 Qershor, 13:56",
    "source": {
     "uri": "shqiptarja.com",
     "dataType": "news",
     "title": "shqiptarja.com"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Lulzim_Basha",
      "type": "person",
      "score": 5,
      "label": {
       "eng": "Lulzim Basha"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Democratic_Party_of_Albania",
      "type": "org",
      "score": 5,
      "label": {
       "eng": "Democratic Party of Albania"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Elbasan",
      "type": "loc",
      "score": 5,
      "label": {
       "eng": "Elbasan"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Elbasan"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Albania"
        }
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Edi_Rama",
      "type": "person",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Edi Rama"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Berat_County",
      "type": "loc",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Berat County"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Berat County"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Albania"
        }
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/KF_Luftëtari",
      "type": "org",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "KF Luftëtari"
      }
     },
     {
      "uri": "http://sq.wikipedia.org/wiki/Shqiptarja.com",
      "type": "wiki",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Shqiptarja.com"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Twitter",
      "type": "org",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Twitter"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Euro",
      "type": "wiki",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Euro"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Economy",
      "type": "wiki",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Economy"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Iron",
      "type": "wiki",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Iron"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Gramsh",
      "type": "loc",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Gramsh"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Gramsh"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Albania"
        }
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Albania",
      "type": "loc",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Albania"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "Albania"
       }
      }
     }
    ],
    "categories": [],
    "image": "https://shqiptarja.com/uploads/780x440/1656405077_Screenshot2.jpg",
    "eventUri": null,
    "sentiment": null,
    "wgt": 394101660,
    "relevance": 1
   },
   {
    "uri": "7094542038",
    "lang": "sqi",
    "isDuplicate": false,
    "date": "2022-06-28",
    "time": "08:40:00",
    "dateTime": "2022-06-28T08:40:00Z",
    "dateTimePub": "2022-06-28T08:40:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0.7411764860153198,
    "url": "https://shqiptarja.com/video/vlore-kultivuan-kanabis-ne-fshatin-vuno-arrestohen-2-persona-njeri-ishte-me-te-shkuar-kriminale-ne-fushen-e-vjedhjes-emrat",
    "title": "Vlorë/ Kultivuan kanabis në fshatin Vuno, arrestohen 2 persona! Njëri ishte me të shkuar kriminale në fushën e vjedhjes (Emrat) - Shqiptarja.com",
    "body": "Himarë/Vijon kontrolli masiv i territorit, për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike.\n\nFinalizohet operacioni policor i koduar \"Gjimlik\".\n\nGjenden dhe asgjësohen bimë të dyshuara narkotike cannabis sativa. Sekuestrohet një sasi lënde narkotike cannabis.\n\nArrestohen në flagrancë 2 shtetas, njëri prej tyre me precedent të mëparshëm penal në fushën e vjedhjes.\n\nNë vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike, shërbimet e Komisariatit të Policisë Himarë kanë vijuar kontrollet e imtësishme të territorit. Si rezultat është finalizuar operacioni policor i koduar \"Gjimlik\", gjatë të cilit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:\n\n-R. C., 39 vjeç, banues në Vlorë, me precedent penal në fushën e vjedhjes.\n\n-D. A., 33 vjeç, banues në Vlorë.",
    "source": {
     "uri": "shqiptarja.com",
     "dataType": "news",
     "title": "shqiptarja.com"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Himara",
      "type": "loc",
      "score": 4,
      "label": {
       "eng": "Himara"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Himara"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Albania"
        }
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Vlorë",
      "type": "loc",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Vlorë"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Vlorë"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Albania"
        }
       }
      }
     }
    ],
    "categories": [],
    "image": "https://shqiptarja.com/uploads/539x308/1656403381_Screenshot1.jpg",
    "eventUri": "sqi-61093",
    "sentiment": null,
    "wgt": 394101600,
    "relevance": 1
   },
   {
    "uri": "7094542079",
    "lang": "sqi",
    "isDuplicate": false,
    "date": "2022-06-28",
    "time": "08:40:00",
    "dateTime": "2022-06-28T08:40:00Z",
    "dateTimePub": "2022-06-28T08:40:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0,
    "url": "https://shqiptarja.com/lajm/kpk-shkarkon-nga-detyra-gjyqtarin-e-tiranes-altin-abdiu-djali-i-femi-abdiut-nuk-justifikon-dot-pasurine",
    "title": "KPK shkarkon nga detyra gjyqtarin e Tiranës, Altin Abdiu, djali i ish kreut të Gjykatës Kushtetuese! Nuk justifikon dot pasurinë - Shqiptarja",
    "body": "KPK ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Tiranës, Altin Abdiu, djalin e Fehmi Abdiut, ish kreu i Gjykatës së Lartë. Nga gjetjet e KPK rezulton se nuk kishte burime për justifikim të pasurisë. Gjyqtari Altin Abdiu ka karrierë të gjatë në sistemin e drejtësisë. Prej vitit 1995, shërbeu si gjyqtar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë.\n\nFatin e tij në drejtësi do ta japë Kolegji i Posaçëm i Apelimit që jep vendimin përfundimtar në procesin e vettingut.Altin Abdiu është i biri i Fehmi Abdiut, i zgjedhur që nga viti 1998 në funksionin e gjyqtarit të Gjykatës Kushtetuese, të cilin e mbajti deri në vitin 2004.\n\nAnaliza e pasurisë është një ndër tre shtyllat e rivlerësimit për gjyqtarët, së bashku me kontrollin e figurës dhe vlerësimin e aftësive profesionale.\n\nA.M./r.k./Shqiptarja.com\n\nSondazhi i ditës: A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro? Po 30.2% Jo 63.7% Nuk e di 6.1% Vota total: 2785 Sondazhi i ditës: A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro? Po Jo Nuk e di Lajme të tjera Kronikë E paprecedentë/ Prokurori Arjan Ndoja merrte me vete 'të fortin' Edmond Voga në seancë gjyqësore, zbulohet mesazhi paralajmërues ndaj kryeprokurores Anita Jella Adriatik Doci\n\n20 Qershor, 17:08 Kosova & Rajoni Vetting në drejtësi edhe në Kosovë! Albin Kurti: Komisioni i Venecias na dha 'dritën jeshile' 18 Qershor, 16:36 Kronikë Sot 5 vite nga krijimi i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit! Bilanci, 535 vendime të marra, 200 të shkarkuar 17 Qershor, 09:39 Kronikë E pazakontë/ Anëtarja e Vetingut prej 2 javësh e pandehur nga SPAK vijon gjykimin e prokurorëve dhe gjyqtarëve, kërkohet pezullim dhe procedim disiplinor Adriatik Doci\n\n15 Qershor, 17:15 Kronikë Investigimi i Report Tv/ Drejtësi e vonuar, nga vetingu dhe dorëheqjet mungojnë 207 prokurorë dhe gjyqtarë, Magjistratura në 3 vite vetëm 46 magjistratë të rinj Enxhi Musaj\n\n15 Qershor, 13:33 Kronikë KPK shkarkon gjyqtarin Bevis Shehaj, reagojnë familjarët! Akuzojnë anëtarin e trupës gjykuese për ryshfet 15 Qershor, 10:23 Kronikë Drejtësi e vonuar/ Nga vetingu dhe dorëheqjet mungojnë 207 prokurorë dhe gjyqtarë! Në 3 vite vetëm 46 magjistratë të rinj, 46 të tjerë priten këtë vit! Por nuk mjaftojnë Enxhi Musaj\n\n10 Qershor, 15:04 Kronikë KPK e shkarkoi nga detyra për probleme me pasurinë, KPA konfirmon në detyrë gjyqtaren e Gjykatës së Tiranës, Anila Guri 10 Qershor, 10:57 Kronikë KPK konfirmon në detyrë prokurorin e Tiranës Hysni Mulaj 8 Qershor, 12:11 Kronikë Shtyhet seanca në vetting për gjyqtarin Altin Abdiu, sëmuret avokatja! E pranishme si trupë gjykuese ishte komisionerja Çiftja, e pandehur nga SPAK 6 Qershor, 13:18 Kronikë SPAK 'godet' sërish brenda organeve të vettingut, merr të pandehur komisioneren e KPK Etleda Çiftja Arsen Rusta\n\n4 Qershor, 09:51 Politikë FOTOLAJM/ Prokurori i Krujës kalon vettingun, nuk mban emocionet në sallën e KPK Momenti kur shkëmben puthje në buzë me partneren 2 Qershor, 11:00",
    "source": {
     "uri": "shqiptarja.com",
     "dataType": "news",
     "title": "shqiptarja.com"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Tirana",
      "type": "loc",
      "score": 5,
      "label": {
       "eng": "Tirana"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Tirana"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Albania"
        }
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Law",
      "type": "wiki",
      "score": 4,
      "label": {
       "eng": "Law"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Euro",
      "type": "wiki",
      "score": 4,
      "label": {
       "eng": "Euro"
      }
     },
     {
      "uri": "http://sq.wikipedia.org/wiki/Shqiptarja.com",
      "type": "wiki",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Shqiptarja.com"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Master_of_Arts",
      "type": "wiki",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Master of Arts"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Adriatic_Sea",
      "type": "loc",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Adriatic Sea"
      },
      "location": null
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Kosovo",
      "type": "loc",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Kosovo"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "Kosovo"
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Albin_Kurti",
      "type": "person",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Albin Kurti"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Venice",
      "type": "loc",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Venice"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Venice"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Italy"
        }
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Krujë",
      "type": "loc",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Krujë"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Krujë"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Albania"
        }
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Korean_People's_Army",
      "type": "wiki",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Korean People's Army"
      }
     }
    ],
    "categories": [],
    "image": "https://shqiptarja.com/uploads/780x440/1656405436_AltinAbdiupasseances.jpg",
    "eventUri": null,
    "sentiment": null,
    "wgt": 394101600,
    "relevance": 1
   },
   {
    "uri": "7094540523",
    "lang": "sqi",
    "isDuplicate": false,
    "date": "2022-06-28",
    "time": "08:39:00",
    "dateTime": "2022-06-28T08:39:00Z",
    "dateTimePub": "2022-06-28T08:20:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0,
    "url": "https://abcnews.al/pamje-tronditese-nga-aksidenti-tragjik-ne-greqi-makina-gozhdohet-ne-peme-deshmitaret-degjuan-nje-zhurme/",
    "title": "Pamje tronditëse nga aksidenti tragjik në Greqi, makina gozhdohet në pemë, dëshmitarët: Dëgjuan një zhurmë",
    "body": "Mbarë opinion publik është tronditur nga aksidenti tragjik në Greqi, që i mori jetën një 18-vjeçari në orët e para të mëngjesit sot.\n\nPër arsye ende të paditura i riu humbi kontrollin e mjetit që po drejtonte e për pasojë makina është gozhduar në një pemë anash rrugës.\n\nPërplasja ka qenë aq e fortë sa që pema është rrëzuar.\n\nTë shokuar nga ngjarja banorët e zonës thonë për mediet greke se dëgjuan një zhurmë të madhe dhe se pema u shkul.\n\n\"Dëgjova një bam, u bë zhurmë e madhe, pema u shkul, dola dhe pashë makinën e përmbysur\", ka thënë para kameras një banor i zonës.\n\nNxjerrja e 18-vjeçarit nga mjeti kërkoi ndërhyrjen e Brigadës së Zjarrfikëses , e cila shkoi në vendngjarje me 3 automjete dhe 8 zjarrfikës të cilët nxorën drejtuesin e mjetit nga makina e dëmtuar./abcnews.al//abcnews.al/",
    "source": {
     "uri": "abcnews.al",
     "dataType": "news",
     "title": "Abc News"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [],
    "categories": [],
    "image": "https://abcnews.al/wp-content/uploads/2022/06/makinaa-1.jpg",
    "eventUri": null,
    "sentiment": null,
    "wgt": 394101540,
    "relevance": 1
   },
   {
    "uri": "7094539453",
    "lang": "eng",
    "isDuplicate": false,
    "date": "2022-06-28",
    "time": "08:38:00",
    "dateTime": "2022-06-28T08:38:00Z",
    "dateTimePub": "2022-06-28T08:38:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0,
    "url": "https://albaniandailynews.com/news/-police-was-put-in-the-service-of-gangs-in-april-25-election-massacre-",
    "title": "\"Police Was Put in The Service of Gangs in April 25 Election Massacre\"",
    "body": "\"Police Was Put in The Service of Gangs in April 25 Election Massacre\"\n\nFormer Chairman of the Democratic Party (DP), Lulzim Basha has declared Tuesday that State Police had been put in the service of gangs, by order of Prime Minister Edi Rama in the April 25 2021 election massacre.\n\nAfter the completion of the investigation by the Police Supervision Agency regarding the murder of Pjerin Xhuvani four days before the April 25 elections, Basha said that today, to every Albanian is even clearer today as Rama has used the police to protect vote buying.\n\nFurthermore, Basha brought to attention the statement of the then-Director-General of the State Police, Ardi Veliu, who defended the theory that during the inspection of the scene, no illegal items were found.\n\n\"To every Albanian is even more clear today how Rama has used the police to protect vote buying. Yesterday's decision shows how the state police was put in the service of gangs on the orders of Edi Rama in the April 25 election massacre.\n\nThe former director of police and the prosecutor of Elbasan, who lied publicly to hide the truth, must also be brought to justice. No political soldier today or yesterday of Suel Çela can manipulate the truth of this event, where the police and crime came together to buy votes and which unfortunately led to casualties\", proclaimed Basha.\n\nOn Monday, Albert Nushi, 55 years old, currently Deputy Director for Public Order and Security at the Berat Police Directorate and Nikollaq Palla, former Deputy Director for Public Order and Security at DVP Elbasan, were left in \"House Arrest\".\n\nThey are believed to have been present during the time that psychiatrist Pjerin Xhuvani was shot and killed by the former Special Forces officer, Arbër Paplekaj contracted to protect the votes in Elbasan.",
    "source": {
     "uri": "albaniandailynews.com",
     "dataType": "news",
     "title": "Albanian Daily News"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_Police",
      "type": "wiki",
      "score": 4,
      "label": {
       "eng": "Albanian Police"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Migjen_Basha",
      "type": "person",
      "score": 4,
      "label": {
       "eng": "Migjen Basha"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Democratic_Party_(Luxembourg)",
      "type": "org",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Democratic Party (Luxembourg)"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Lulzim_Basha",
      "type": "person",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Lulzim Basha"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Democratic_Party_of_Albania",
      "type": "org",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Democratic Party of Albania"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Edi_Rama",
      "type": "person",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Edi Rama"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Rama",
      "type": "person",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Rama"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Massacre",
      "type": "wiki",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Massacre"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Electoral_fraud",
      "type": "wiki",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Electoral fraud"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Murder",
      "type": "wiki",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Murder"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Albania",
      "type": "loc",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Albania"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "Albania"
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Franc_Veliu",
      "type": "person",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Franc Veliu"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/German_People's_Party",
      "type": "org",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "German People's Party"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Elbasan",
      "type": "loc",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Elbasan"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Elbasan"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Albania"
        }
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Psychiatrist",
      "type": "wiki",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Psychiatrist"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Special_forces",
      "type": "wiki",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Special forces"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/House_arrest",
      "type": "wiki",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "House arrest"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Prosecutor",
      "type": "wiki",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Prosecutor"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Berat",
      "type": "loc",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Berat"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Berat"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Albania"
        }
       }
      }
     }
    ],
    "categories": [
     {
      "uri": "dmoz/Society/Crime",
      "label": "dmoz/Society/Crime",
      "wgt": 12
     },
     {
      "uri": "dmoz/Society/Law/Law_Enforcement",
      "label": "dmoz/Society/Law/Law Enforcement",
      "wgt": 28
     },
     {
      "uri": "dmoz/Society/Politics/Campaigns_and_Elections",
      "label": "dmoz/Society/Politics/Campaigns and Elections",
      "wgt": 17
     },
     {
      "uri": "dmoz/Society/Issues/Crime_and_Justice",
      "label": "dmoz/Society/Issues/Crime and Justice",
      "wgt": 13
     },
     {
      "uri": "news/Politics",
      "label": "news/Politics",
      "wgt": 74
     }
    ],
    "image": "https://albaniandailynews.com/foto/2022/06/20220628103715_art.jpg",
    "eventUri": null,
    "sentiment": -0.01960784313725494,
    "wgt": 394101480,
    "relevance": 1
   },
   {
    "uri": "7094539454",
    "lang": "eng",
    "isDuplicate": false,
    "date": "2022-06-28",
    "time": "08:38:00",
    "dateTime": "2022-06-28T08:38:00Z",
    "dateTimePub": "2022-06-28T08:38:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0,
    "url": "https://albaniandailynews.com/news/smi-sees-govt-s-law-on-amnesty-as-way-to-launder-drugs-money",
    "title": "SMI Sees Govt's Law on Amnesty as Way to Launder Drugs Money",
    "body": "General Secretary of the Socialist Movement for Integration (SMI), Endrit Braimllari has accused Tuesday the government of aiming at laundering drugs cash through the informal money amnesty.\n\nThis accusation by the SMI official was made after the 2022 World Drug Report, a publication of UNODC, the United Nations Office on Drugs and Crime, in which Albania is described as seventh in the world among the most mentioned countries for the origin, launch and transit of cannabis for the period 2016-2019.\n\nIn his statement, Braimllari underlined that through this law, Socialist Party (SP) seeks to launder money for drugs and corruption, destroying honest business in Albania.\n\n\"Renaissance ranks Albania seventh in the world for cannabis cultivation and first for money laundering. It is clear why fiscal amnesty is being propagated by the Renaissance. After cannabising the country, it now seeks to launder drug money. Through this law, the renaissance seeks to launder money for drugs and corruption, destroying honest business in the country\", wrote Braimllari on the social networks.",
    "source": {
     "uri": "albaniandailynews.com",
     "dataType": "news",
     "title": "Albanian Daily News"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Office_on_Drugs_and_Crime",
      "type": "wiki",
      "score": 4,
      "label": {
       "eng": "United Nations Office on Drugs and Crime"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Socialist_Movement_for_Integration",
      "type": "org",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Socialist Movement for Integration"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/General_Secretary_of_the_Communist_Party_of_the_Soviet_Union",
      "type": "wiki",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "General Secretary of the Communist Party of the Soviet Union"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Amnesty",
      "type": "wiki",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Amnesty"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Albania",
      "type": "loc",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Albania"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "Albania"
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Socialist_Party_(France)",
      "type": "org",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Socialist Party (France)"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Cannabis_(drug)",
      "type": "wiki",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Cannabis (drug)"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Money_laundering",
      "type": "wiki",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Money laundering"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/São_Paulo",
      "type": "loc",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "São Paulo"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "São Paulo"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Brazil"
        }
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Political_corruption",
      "type": "wiki",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Political corruption"
      }
     }
    ],
    "categories": [
     {
      "uri": "dmoz/Recreation/Drugs",
      "label": "dmoz/Recreation/Drugs",
      "wgt": 18
     },
     {
      "uri": "dmoz/Health/Pharmacy/Drugs_and_Medications",
      "label": "dmoz/Health/Pharmacy/Drugs and Medications",
      "wgt": 21
     },
     {
      "uri": "dmoz/Health/Teen_Health/Drugs_and_Alcohol",
      "label": "dmoz/Health/Teen Health/Drugs and Alcohol",
      "wgt": 25
     },
     {
      "uri": "dmoz/Health/Medicine/Pharmacology",
      "label": "dmoz/Health/Medicine/Pharmacology",
      "wgt": 20
     },
     {
      "uri": "dmoz/Shopping/Health/Home_Tests",
      "label": "dmoz/Shopping/Health/Home Tests",
      "wgt": 19
     }
    ],
    "image": "https://albaniandailynews.com/foto/2022/06/20220628102641_art.jpg",
    "eventUri": null,
    "sentiment": -0.003921568627450966,
    "wgt": 394101480,
    "relevance": 1
   },
   {
    "uri": "7094538763",
    "lang": "sqi",
    "isDuplicate": false,
    "date": "2022-06-28",
    "time": "08:37:00",
    "dateTime": "2022-06-28T08:37:00Z",
    "dateTimePub": "2022-06-28T08:37:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0,
    "url": "https://www.balkanweb.com/dhimbje-koke-per-putin-raketa-e-sapoardhur-nga-shba-i-merr-jeten-kolonelit-te-56-te-dhe-40-ushtareve-ruse/",
    "title": "\"Dhimbje koke\" për Putin, raketa e sapoardhur nga SHBA i merr jetën kolonelit të 56-të dhe 40 ushtarëve rusë",
    "body": "Vladimir Putin ka humbur kolonelin e tij të 56-të dhe 40 ushtarë pasi u goditën nga raketat që ushtria ukrainase ka marrë si dhuratë nga SHBA.\n\nKomandanti i parashutistëve, kolonel Andrei Vasilyev, dyshohet se u vra në një sulm të premten mbrëma. Sipas raportimeve një raketë me rreze të mesme HIMARS ishte përgjegjëse për shkatërrimin e konvojit me 40 ushtarë që drejtohej nga koloneli 49-vjeccar.\n\n\"Një sulm i veçantë i HIMARS në Izyum, rajoni i Kharkivit goditi një post komandë ruse, duke vrarë ose plagosur mbi 40\", njofton ushtria ukrainase.\n\nNëse konfirmohet, vdekja e tij do të ishte një nga të parat nga armët e reja me rreze 43 milje dërguar në Ukrainë nga Presidenti Joe Biden.\n\nVasilyev thuhet se ishte në një post komandimi të avancuar të trupave të sulmit ajror të ushtrisë ruse, por vendndodhja nuk u specifikua. Ai ishte komandant i Regjimentit të 137-të të Gardës Ajrore, me bazë në Ryazan.\n\nI martuar dhe me një vajzë, ai ishte vlerësuar me Urdhrin Rus të Guximit.\n\nNdërkohë, koloneli i 55-të që vdiq ishte nënkoloneli Sergey Gundorov, 51 vjeç, helikopteri i të cilit u pa duke u rrëzuar në një humnerë pranë Volnovakha në Donbas, pasi u godit me një raketë portative tokë-ajër.\n\nPutin gjithsej ka humbur të paktën 11 gjeneralë. Humbjet e përgjithshme ruse besohet të jenë mbi 30,000.",
    "source": {
     "uri": "balkanweb.com",
     "dataType": "news",
     "title": "Balkanweb.com - News24"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Ukraine",
      "type": "loc",
      "score": 5,
      "label": {
       "eng": "Ukraine"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "Ukraine"
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Putin",
      "type": "person",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Vladimir Putin"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Russia",
      "type": "loc",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Russia"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "Russia"
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Biden",
      "type": "person",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Joe Biden"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Head_of_state",
      "type": "wiki",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Head of state"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Ruthenia",
      "type": "wiki",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Ruthenia"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Ryazan",
      "type": "loc",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Ryazan"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Ryazan"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Russia"
        }
       }
      }
     }
    ],
    "categories": [
     {
      "uri": "news/Politics",
      "label": "news/Politics",
      "wgt": 80
     }
    ],
    "image": "https://www.balkanweb.com/wp-content/uploads/2022/06/HIMARS_-_missile_launched.jpg",
    "eventUri": null,
    "sentiment": null,
    "wgt": 394101420,
    "relevance": 1
   },
   {
    "uri": "7094538759",
    "lang": "sqi",
    "isDuplicate": false,
    "date": "2022-06-28",
    "time": "08:37:00",
    "dateTime": "2022-06-28T08:37:00Z",
    "dateTimePub": "2022-06-28T08:37:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0,
    "url": "https://www.balkanweb.com/partizani-tenton-goditjen-e-bujshme-kerkon-te-huazoje-sulmuesin-e-milanitvideo/",
    "title": "Partizani tenton goditjen e bujshme, kërkon të huazojë sulmuesin e Milanit(VIDEO)",
    "body": "Partizani është hedhur i gjithi në merkato për të përforcuar skuadrën në vigjilje të ndeshjes në Ligën e Konferencës ndaj Saburtalos, por edhe të edicionit të ri trë Kategorisë Superiore.\n\nSë fundmi \"TuttoMercatoWeb\" ka raportuar se Partizani është në ndjekje të sulmuesit të Milanit, Luan Kapani, teksa të kuqtë e duan në formulën e huazimit.\n\n22-vjeçari brazilian, i cili është në pronësinë e kuqezinjve nga Milano, në 34 ndeshje të luajtura në Serinë C gjatë sezonit të fundit, të ndara mes Viterbezes dhe Grosetos si i huazuar, braziliani ka shënuar në total 4 gola.\n\nMë parë Kapani ka mbajtur veshur edhe fanellat e Rasing Santanderit, Lacios dhe Flamengos.",
    "source": {
     "uri": "balkanweb.com",
     "dataType": "news",
     "title": "Balkanweb.com - News24"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/FK_Partizani_Tirana",
      "type": "wiki",
      "score": 4,
      "label": {
       "eng": "FK Partizani Tirana"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Kategoria_Superiore",
      "type": "wiki",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Kategoria Superiore"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/A.C._Milan",
      "type": "wiki",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "A.C. Milan"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Brazil",
      "type": "loc",
      "score": 2,
      "label": {
       "eng": "Brazil"
      },
      "location": {
       "type": "country",
       "label": {
        "eng": "Brazil"
       }
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Milan",
      "type": "loc",
      "score": 1,
      "label": {
       "eng": "Milan"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Milan"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Italy"
        }
       }
      }
     }
    ],
    "categories": [],
    "image": "https://www.balkanweb.com/wp-content/uploads/2022/06/LUAN.jpg",
    "eventUri": null,
    "sentiment": null,
    "wgt": 394101420,
    "relevance": 1
   },
   {
    "uri": "7094538766",
    "lang": "sqi",
    "isDuplicate": false,
    "date": "2022-06-28",
    "time": "08:37:00",
    "dateTime": "2022-06-28T08:37:00Z",
    "dateTimePub": "2022-06-28T08:37:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0,
    "url": "https://www.balkanweb.com/berisha-per-deklaratat-e-peleshit-nikos-i-duket-harxhim-i-kote-nje-avion-per-shuarjen-e-zjarreve-rama-shpenzon-200-000-e-ne-nje-udhetim/",
    "title": "Berisha për deklaratat e Peleshit: Nikos i duket harxhim i kotë një avion për shuarjen e zjarreve, Rama shpenzon 200.000 € në një udhëtim",
    "body": "Ish-kryeministri Sali Berisha i është kundërpërgjigjur deklaratave që bëri dje ministrin e Mbrojtjes Niko Peleshi në Komisionin për Sigurinë Kombëtare sa i takon masave për situatën e zjarreve.\n\nPërmes një reagimi në \"Facebook\" Berisha, duke iu referuar deklaratës së Peleshit se Shqipëria nuk ka mundësi që të ketë nj helikopter për shuarjen e zjarrit pasi ka kosto, shton se një avion në dispozicion të kryeministrit shpenzon mesatarisht 200.000 € në udhëtim në vend të 2000€ me linjat ajrore të udhëtarëve. Mes të tjerash Berisha shton se Ministri i Mbrojtjes duhet të jetë garantuesi kryesor i sigurisë së shqiptarëve dhe jo avokat i abuzimeve dhe vjedhjeve të Edi Ramës.\n\nREAGIMI I BERISHËS\n\nMinistri i Mbrojtjes zgjedh të mbrojë Ramën dhe avionin e tij në dispozicion por jo jetën dhe pasuritë publike të qytetarëve.\n\nDeklarata qesharake e Ministrit të Mbrojtjes Niko Peleshi për zjarret e shpeshta që kanë përfshirë vendin, pasqyron qartë qëllimin e vetëm të qeverisë, i cili lidhet vetëm stërluksin e qeveritarëve dhe me vjedhjen dhe jo mbrojtjen e pasurive të vendit dhe jetës së qytetarëve.\n\nNiko Peleshi ka thënë se është e panevojshme për një vend të vogël si Shqipëria që të ketë një avion të sajin për shuarjen e flakëve sepse kushton rreth 50 milion euro. Pra, Nikos dhe shefit të tij i duket harxhim i kotë një mjet i cili përveçse garanton siguri në raste emergjencash, është gjithashtu i nevojshëm për një vend me verë të nxehtë si Shqipëria për të mbrojtur pyjet nga zjarret.\n\nSipas tij vendi një vend i vogël nuk mund të ketë një avion për shuarjen e zjarreve ndërkohë që mban një avion në dispozicion të kryeministrit që shpenzon mesatarisht 200.000 € në udhëtim në vend të 2000€ me linjat ajrore të udhëtarëve. Rikujtoj këtu se vende me të ardhura për frymë 10 herë më të larta se Shqipëria jo që nuk lejojnë çarter dhe avion në dispozicion për qeverinë por as dhe udhëtimin në biznes klas me paratë e taksapaguesve të tyre.\n\nNiko dhe shefi i tij Edi Rama e shohin më të nevojshme udhëtime e Ramës me avion në dispozicion ose tua japin 50 milionë eurot miqve të tyre nëpërmjet tenderave sekrete apo me negociata mafioze të mbyllura të cilat nuk u kanë sjellë asnjë përfitim shqiptarëve përveçse kanë fryrë kontot e qeveritarëve dhe klientelës së tyre dhe kanë zbrazur çdo ditë xhepat e qytetarëve. Sipas tij vendi nuk mund të ketë një avion për shuarjen e zjarreve ndërkohë që mbanë një avion në dispozicion të kryeministrit që shpenzon mesatarisht 200.000 € në udhëtim në vend të 2000€ me linjat ajrore të udhëtarëve.\n\nQesharake! E turpshme! E dënueshme! Ministri i mbrojtjes duhet të jetë gatantuesi kryesor i sigurisë së shqiptarëve dhe jo avokat i abuzimeve dhe vjedhjeve të Edi Ramës. #sb #7korrik",
    "source": {
     "uri": "balkanweb.com",
     "dataType": "news",
     "title": "Balkanweb.com - News24"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Niko_Peleshi",
      "type": "person",
      "score": 5,
      "label": {
       "eng": "Niko Peleshi"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Sali_Berisha",
      "type": "person",
      "score": 5,
      "label": {
       "eng": "Sali Berisha"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Euro",
      "type": "wiki",
      "score": 5,
      "label": {
       "eng": "Euro"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Edi_Rama",
      "type": "person",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Edi Rama"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Facebook",
      "type": "org",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Facebook"
      }
     }
    ],
    "categories": [],
    "image": "https://www.balkanweb.com/wp-content/uploads/2022/06/berishaaaaaa.jpg",
    "eventUri": null,
    "sentiment": null,
    "wgt": 394101420,
    "relevance": 1
   },
   {
    "uri": "7094538772",
    "lang": "sqi",
    "isDuplicate": false,
    "date": "2022-06-28",
    "time": "08:37:00",
    "dateTime": "2022-06-28T08:37:00Z",
    "dateTimePub": "2022-06-28T08:37:00Z",
    "dataType": "news",
    "sim": 0.929411768913269,
    "url": "https://www.balkanweb.com/aksidenti-tragjik-ne-berat-eksperti-sulce-shpejtesia-ne-norma-nese-barriera-do-te-ishte-brenda-standardeve-sot-nuk-do-flisnim-per-viktima/",
    "title": "Aksidenti tragjik në Berat, eksperti Sulçe: Shpejtësia në norma! Nëse barriera do të ishte brenda standardeve, sot nuk do flisnim për viktima!",
    "body": "Aksidenti tragjik në Berat ku humbi jetën 25-vjeçarja Klaudja Xhaferraj, bashkë me djalin 6-vjeç ka tronditur jo pak opinionin publik.\n\nNë një intervistë për 'WakeUp' në Top Channel eksperti i sigurisë rrugore, Artur Sulçe ka analizuar ngjarjen.\n\nAi vlerësoi se shpejtësia e mjetit që ra në lumin Osum ishte në normat e normales, por sipas tij problemi qëndron tek cilësia e dobët e barrierës.\n\nEksperti tha se nëse barriera do të ishte brenda standardeve, sot do të flisnim vetëm për dëme materiale, jo për dy të vdekur, duke shtuar se ajo barrierë duhet të duronte deri në 40 ton, por ra sapo e preku parakolpi i mjetit.\n\nAi shtoi se duhen rritur elementët e sigurisë rrugore dhe të mos lejohen punime të tjera jashtë standardeve.\n\nEksperti tha se sa kohë qytetarët paguajnë taksa, duhet të jenë të mbrojtur në rrugë.\n\n\"Ishte shpejtësi normale. Arsyeja e devijimit mund të ketë qenë se mund të ketë lëvizur fëmija, mendoj unë. Një element i rëndësishëm, pamë që elementet e sigurisë rrugore. Ai gardh duhet ta ruante mjetin. Shpejtësia ishte e ulet. Nëse do ishte brenda standardeve, nuk do ta kishim ngjarjen tragjike. Kjo është për konceptin tim. Sa e preku me, cepin, iku i gjithë. Kjo është cilësia, kjo është Shqipëria, kjo është Rilindja. Sikur e rrëzoi era. Ajo barrierë duhet të duronte 40 ton. Sa e preku parakolpi, barriera ra. Duhen rritur elementët e sigurisë rrugore. Mos të lejojmë të bëhen punime me standarde të ulta. Për sa kohë kemi njerëz jo profesionist, kështu do të shkojë e gjithë Shqipëria. E quaj fatkeqësi për familjen, un paguaj taksat që të më mbrosh për gabimet që unë bëj. Kur lëviz në rrugë, sa kohë paguaj taksat, je i detyruar të më sigurosh\", tha ndër të tjera ai.",
    "source": {
     "uri": "balkanweb.com",
     "dataType": "news",
     "title": "Balkanweb.com - News24"
    },
    "authors": [],
    "concepts": [
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Top_Channel",
      "type": "org",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Top Channel"
      }
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Osum_(river)",
      "type": "loc",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Osum (river)"
      },
      "location": null
     },
     {
      "uri": "http://en.wikipedia.org/wiki/Berat",
      "type": "loc",
      "score": 3,
      "label": {
       "eng": "Berat"
      },
      "location": {
       "type": "place",
       "label": {
        "eng": "Berat"
       },
       "country": {
        "type": "country",
        "label": {
         "eng": "Albania"
        }
       }
      }
     }
    ],
    "categories": [],
    "image": "https://www.balkanweb.com/wp-content/uploads/2022/06/web.jpg",
    "eventUri": "sqi-61094",
    "sentiment": null,
    "wgt": 394101420,
    "relevance": 1
   }
  ],
  "totalResults": 84396,
  "page": 1,
  "count": 10,
  "pages": 8440
 }
}